تاريخ انتشار: یکشنبه 1401/12/14
کد خبر: 76115

آیت الله ری شهری در زمینه توسعه معارف اهل بیت علیهم السلام، بین المللی می اندیشید

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در همایش احیاگر حدیث گفت: هدف از برگزاری این مجالس، الگو معرفی نمودن آنها برای افراد عصر حاضر و آیندگان است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در همایش "احیاگر حدیث؛ ویژه نکوداشت آیت الله ری شهری" که در تالار علامه مجلسی دارالحدیث برگزار شد بزرگداشت عالمان و دانشمندان را وظیفه ای اخلاقی و دینی برای همگان خوانده و اظهار داشت: هدف از برگزاری این مجالس، زنده نگه داشتن نام و یاد این بزرگان بوده و از سوی دیگر الگو معرفی نمودن آنها برای افراد عصر حاضر و آیندگان است.

 

رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث مرحوم آیت الله ری شهری را عالمی مهذب و خودساخته توصیف کرده و افزود: بنده بارها از ایشان شنیدم که اذعان می داشت: «تمام تلاشم این است که کاری را برای غیر خدا انجام ندهم»، و در هر سمت و جایگاهی که احساس مسئولیت می کرد ابتدا خدا را در نظر می گرفت و سپس اقدام می نمود.

 

وی خاطر نشان ساخت: آن عالم عامل، در مسائل علمی همواره این شجاعت را داشت که اگر در زمینه احادیث و روایات، یافته هایش به نتیجه مشخصی می رسید، بدون تکلف نظر خود را بیان می نمود و سعی داشت ذهن مردم و جامعه را از شبهات پاک و اصلاح کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر اظهار داشت: در حوزه پژوهش، گرایشات سیاسی افراد سبب آن نمی شد که مرحوم آیت الله ری شهری از شخصیت های گوناگون در راستای غنای آثار و تکمیل تألیفات و پژوهش های خود بهره نبرد و با نگاهی فراجناحی با همه افراد و گروه های معتقد به نظام و ولایت فقیه تعامل داشت.

 

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام به بیان حالات معنوی آن عالم وارسته پرداخته و تصریح کرد: ارتباط خالصانه با پروردگار، حالت بکاء در نماز، تهجد و شب زنده داری و توسل و توجه به ائمه اطهار علیهم السلام همواره از حالات و سلوک معنوی ایشان بود.

 

وی با اشاره به سیره سیاسی مرحوم آیت الله ری شهری ابراز داشت: ایشان در مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه، هرگاه احساس خطر می نمود، با ادبیاتی محترمانه دست به قلم می برد و دیدگاه های خویش را به مسئولان عالی رتبه کشور منتقل می نمود.

 

رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تشکیلاتی عمل کردن و پرورش نیروهای زبده توسط مرحوم آیت الله ری شهری را یکی از ویژگی های بارز ایشان برشمرده و خاطر نشان ساخت: با تلاش ایشان اکنون نیروهای عالم، فرهیخته و صاحب نظری در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث پرورش یافته اند و تولیدات فاخری نیز در حوزه های مختلف دینی، توسط این عزیزان تولید شده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر روش اعتدالی مرحوم آیت الله ری شهری را یکی از  محسنات ایشان عنوان نموده ‌و اظهار داشت: آن فقیه محدث در حوزه های فردی و اجتماعی بسیار معتدل بود و از هرگونه افراط و تفریط دوری می کرد و توجه ویژه ای به مسائل تربیتی و تعامل مؤثر با دیگران داشت.

 

 وی تأکید کرد: مرحوم آیت الله ری شهری، با توجه به سفرهای گوناگون به کشورهای مختلف جهان و دیدار با مسئولین حج سایر کشورها، در حوزه نشر معارف اهل بیت علیهم السلام، بین المللی می اندیشید و همواره به دنبال آن بود تا تألیفات مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث را به چند زبان ترجمه و منتشر نماید که بحمدالله این امر در خصوص بعضی از آثار صورت پذیرفت و در ادامه این راه باید توسعه یابد.

 

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در پایان تصریح کرد: در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث ما باید با توجه به ظرفیت های موجود و نیروهای توانمند و فرهیخته این مجموعه، تلاش کنیم تا تألیفات و آثار تولید شده در حوزه های مختلف به صورت کاربردی درآمده و مطابق نیازهای امروز جامعه مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

لازم به ذکر است همایش نکوداشت عالم ربانی و فقیه محدث، آیت الله محمدی ری شهری رئیس فقید دانشگاه و پژوهشگاه قرآن و حدیث و مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با عنوان احیاگر حدیث با همکاری مراکز و مؤسسات علمی و آموزشی و سایر نهادهای قم و کشور با حضور علماء، اساتید، پژوهشگران، طلاب، دانشجویان و شاگردان و همیاران ایشان در روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ از ساعت ۹:۳۰  تا ۱۲  در تالار علامه مجلسی موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برگزار گردید.