21
علم و حكمت جلد اوّل

درآمد

«قل هل يستوي الّذين يعلمون و الّذين لا يعلمون» «إنّما يتذكر اُولوا الألباب»
هيچ مكتبى مانند اسلام براى علم و معرفت و آگاهى ارزش قايل نيست و هيچ دينى مانند اسلام مردم را از خطر جهل تحذير نكرده است . از نظر اسلام علم اساس همه ارزشها و جهل ريشه همه معايب و مفاسد فردى و اجتماعى است . همچنين از نظر اسلام انسان در هر حركتى نياز به شناخت و آگاهى دارد : عقايد ، اخلاق و اعمال انسان بايد مبناى علمى داشته باشد .
آنچه در مقدمه طرح ديدگاههاى اسلام در باره علم ومعرفت بيش از هر چيز اهميت دارد ، اين است كه اسلام براى كدام رشته از علوم، اهميت و ارزش قائل است؟ كدام علم معيار ارزش انسان و اساس همه ارزشهاست؟ كدام علم دل را زنده مى كند و انسان را راهنمايى مى نمايد؟ كدام علم سودمندترين گنج ، ميراث انبياى الهى ، شرط عمل و موجب كمال ايمان است؟ كدام علم موجب علاقمند شدن خداوند منّان به انسان و احترام فرشتگان به او و استغفار همه موجودات براى او و آسان شدن راه بهشت براى عالِم است؟


علم و حكمت جلد اوّل
20

در اين كتاب تلاش شده با بهره گيرى از متن قرآن و احاديث اسلامى از طريق فريقين، ديدگاههاى اسلام در باره جايگاه علم و معرفت ، حقيقت علم ، آثار علم ، مبادى و موانع معرفت ، تعليم ، تعلّم و عالم به طور مبسوط به جهان علم و دانش عرضه شود .
گفتنى است براى تكميل مباحث مربوط به معرفت شناسى از ديدگاه قرآن و حديث، ملاحظه كتاب «العقل والجهل في الكتاب والسنة» ۱ پنجمين مجموعه موسوعة ميزان الحكمة نيز ضرورى است .
به اميد روزى كه همه دانش پژوهان در سراسر جهان بويژه دانشجويان علوم اسلامى، با بهره گيرى از رهنمودهاى اسلام و منوّر ساختن خود به نور علم و حكمت، ظلمتكده جهان را روشن سازند ، و دانش را از بردگى سرمايه داران و زورمداران رها ، و در خدمت انسانيت قرار دهند .
در پايان لازم مى بينم كه از همه برادران عزيز در مركز تحقيقات دارالحديث كه مرا در تأليف اين مجموعه ارزشمند يارى رساندند ، تشكّر كنم . بويژه از برادر فاضل وبزرگوار حجّة الإسلام والمسلمين شيخ رضا برنجكار كه مسؤوليّت گردآورى احاديث كتاب را به عهده داشته اند . خداوند در دنيا وآخرت به همه آنان جزاى خير دهد .
محمّد محمّدى رى شهرى
۱۹ ربيع الثانى ۱۴۱۸

1.اين كتاب در سه بخش : «العقل» ، «الجهل» و «الجاهلية» در سال «۱۳۷۸» منتشر شده است . .

 • نام منبع :
  علم و حكمت جلد اوّل
  سایر پدیدآورندگان :
  محمّد محمّدی ری شهری، با همکاری: رضا برنجکار، ترجمه: عبدالهادی مسعودی
  تعداد جلد :
  2
  ناشر :
  انتشارات دارالحدیث
  محل نشر :
  قم
  نوبت چاپ :
  اول
تعداد بازدید : 4072
صفحه از 443
پرینت  ارسال به