تاريخ انتشار: سه شنبه 1398/9/26
کد خبر: 69341

نشست علمی "پژوهش های اسلامی در معنویت و اخلاق؛ بایسته ها و چالش ها" برگزار شد

همزمان با هفته پژوهش و نامگذاری 25 آذر به «پژوهش و تمدن نوین اسلامی»، نشست علمی "پژوهش های اسلامی در معنویت و اخلاق؛ بایسته ها و چالش ها" از سوی پژوهشگاه قرآن و حدیث در مدرسه علمیه فیضیه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، حجت الاسلام دکتر عباس پسندیده در ابتدای این نشست علمی گفت: امشب بحث معنویت و اخلاق را از دریچه پژوهش می خواهیم مورد بحث قرار دهیم، اینکه پژوهش در حوزه اخلاق چه جایگاهی دارد و آیا نیاز پژوهش در این حوزه هستیم یا خیر از جمله چالش های موجود به شمار می آید.

رئیس پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی بیان کرد: ما در حوزه های مختلف به پژوهش های عظیم می پردازیم، اما تا نوبت به معنویت و اخلاق می رسد می گوییم اخلاق نیاز به پژوهش ندارد، اینجاست که مباحث روش شناختی مطرح می شود.

حجت الاسلام پسندیده خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در نزد رهبر انقلاب حوزه اخلاق است، متاسفانه اخلاق در بین ما حوزویون چندان جدی گرفته نشده است.

وی افزود: علم فقه برای استخراج حکم رفتار ها است، در حالی که اخلاق و معنویت اقتضائات خود را دارد و به سادگی نمی توان با استفاده از قواعد علمی درباره آن تولید علم کرد.

ایشان در ادامه اظهار داشت: در بحث های اجتماعی ما با سوالاتی مواجه هستیم که در فقه وجود ندارد، در جامعه امروز ما این اعتقاد وجود دارد که امید در بین جوانان کاهش پیدا کرده، امید یک مسئله اخلاقی بوده و حوزه های علمیه باید بیان کنند چه پاسخی در مقابل این پدیده دارند.

حجت الاسلام پسندیده تاکید کرد: در قرآن نشانه های فراوانی وجود دارد، اما اینکه چرا مردم این نشانه ها را دریافت نمی کنند، دارای پاسخ است؛ در منابع آمده است که اگر اخلاق ما درست نباشد، نمی توانیم به نشانه ها پی ببریم و این ها زمینه های تئوریکی ما است.

وی استخراج و منظم ساختن نظریه ها را ضروری دانست و ادامه داد: وقتی ما نظریه های مسائل اخلاقی را استخراج کردیم، آن زمان است که می دانیم باید چگونه با مردم رفتار کنیم.

رئیس پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی تصریح کرد: ما نیازمند درس خارج اخلاق هستیم، وقتی از دور به اخلاق می نگریم می گوییم امر خاصی نیست، اما وقتی وارد آن شویم با گزاره های بسیاری مواجه می شویم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که ناخوشایند ما طلاب است، بی عفتی در جامعه است، ما در عفت فقط به مسئله حجاب توجه داریم، اما در پژوهشی که اخیرا انجام شد، حدود ۱۰ مولفه برای عفت استخراج شد، یکی از این مولفه ها به حوزه رفتاری مربوط است که یکی از آن ها درباره حجاب است، با این وضع ما همچنان در بحث عفت به حجاب توجه صرف داریم.

حجت الاسلام پسندیده افزود: ما در سیستم تربیتی فاقد ارائه مدل به جوانان هستیم و در این شرایط وقتی جوانان در فضای مجازی حضور می یابند، آفات بسیاری متوجه آن ها می شود.

وی گفت: حوزه علمیه باید به داد اخلاق برسد، نه به عنوان اینکه صرفا انسان ها را با اخلاق تربیت کند، بلکه باید نگاه عالمانه به اخلاق حاکم شود.

در ابتدای این نشست، ایشان توسعه مراکز پژوهشی در حوزه های علمیه را یکی از برکات انقلاب اسلامی برشمرد و گزارش کوتاهی از عملکرد سال ۱۳۹۸ پژوهشگاه ارائه دادند و گفت: حوزه های علمیه آمادگی این را دارند که مشکلات جامعه اسلامی را پاسخگو باشند.

وی افزود: پژوهشگاه قرآن و حدیث در سال ۷۳ با پیام رهبر انقلاب آغاز به کار کرد و به مرور زمان تبدیل به پژوهشگاه شد و هم اکنون ۴ پژوهشکده دارد.

رئیس پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی  گفت: پژوهشکده علوم و معارف حدیث قدیمی ترین پژوهشکده در این پژوهشگاه است و در سال ۹۸ تعداد سه عنوان کتاب در هشت مجلد چاپ کرده و ۴ کتاب در ۹ مجلد نیز در دست چاپ دارد.

وی ادامه داد: پژوهشکده کلام اهلبیت علیهم السلام یکی دیگر از پژوهشکده های پژوهشگاه است که در موضوعات اعتقادی فعالیت می کند، این پژوهشکده در سال ۹۸ تعداد ۵ عنوان کتاب چاپ کرده و ۸ عنوان کتاب در نوبت چاپ دارد.

ایشان تاکید کرد: پژوهشکده اخلاق و روانشناسی اسلامی به عنوان سومین پژوهشکده پژوهشگاه در حال فعالیت است و در پی آن است تا دستاوردهایی در این حوزه برای جامعه داشته باشد، این پژوهشکده ۹ عنوان کتاب در سال ۹۸  عرضه کرده و ۵ عنوان کتاب در دست چاپ دارد.

حجت الاسلام پسندیده یادآور شد: پژوهشکده تفسیر اهلبیت علیهم السلام که به بررسی تفاسیر از دید اهلبیت علیهم السلام می پردازد به عنوان چهارمین پژوهشکده پژوهشگاه که در سال ۹۸ تعداد ۲ عنوان کتاب چاپ کرده و ۴ عنوان کتاب دیگر در دست چاپ است.

لازم به ذکر است نشست علمی "پژوهش ­های اسلامی در معنویت و اخلاق؛ بایسته ­ها و چالش­ ها"  با سخنرانی حجج اسلام آقایان عباس پسندیده، مسعود آذربایجانی و محمد عالم زاده نوری از سوی پژوهشگاه قرآن و حدیث در راستای هفته پژوهش با شعار «پژوهش و تمدن نوین اسلامی» با همکاری معاونت پژوهش حوزه های علمیه و مرکز تخصصی اخلاق دارالهدی حوزه در روز دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸ ساعت ۱۸ در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه برگزار گردید.

همچنین در کنار برگزاری این نشست علمی، آثار و دستاوردهای سال ۹۸ و شش ماهه دوم سال ۹۷ پژوهشگاه قرآن و حدیث در معرض بازدید حاضرین در نشست قرار گرفت.