تاريخ انتشار: شنبه 1398/9/2
کد خبر: 69228

همایش ملی الگوی مفهومیِ عفاف جنسی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

همایش ملی الگوی مفهومیِ عفاف جنسی از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و مراکز علمی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، نخستین روز از همایش دو روزه  «الگوی مفهومی عفاف جنسی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران با حضور حجت ‌الاسلام دکتر مرویان حسینی، مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تاریخ ۲۹ آبان در سالن غدیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت ‌الاسلام سالاری ‌فر دبیر علمی این همایش، به ارائه گزارشی از عملکرد دوساله شورای علمی همایش در طول برگزاریِ ۳۰ جلسه کارشناسی پرداخت و از نویسندگان محترمِ مقالاتِ علمی، و ارائه کنندگانِ محترمِ پیش نشست های همایش، که موجب غنای علمی همایش شدند، قدردانی به عمل آورد.

در ادامه نیز حجت الاسلام مرویان حسینی، به سخنرانی در خصوص موضوع عفاف پرداخت و گزیده ای از فعالیت های بنیاد را در این موضوع خاطر نشان کرد.

پس از سخنرانی‌های افتتاحیه، میزهای علمی همایش، کار خود را آغاز کردند. میز اولِ همایش، «مفهوم عفاف در مکاتب» بود که دبیر علمی این میز، دکتر آینه چی، استادیار مرکز تحقیقات زن و خانواده و اساتید ارائه کننده در این میز؛ حجت‌الاسلام استاد زیبایی نژاد، رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده، کرمی، دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و خانم دکتر قاسم پور، استادیار مرکز تحقیقات زن و خانواده بودند که موضوعات پنل علمی خود از قبیل «عفاف جنسی در پویش های فمینیستی»، «از سوژه ی جنسی تا سیاست جنسی» ،«عفاف جنسی در موج چهارم فمینیسم» را ارائه کردند.

سپس میز دوم همایشِ الگوی مفهومیِ عفاف جنسی برگزار شد. عنوان این میز، «مفهوم عفاف در علوم انسانی»  با دبیری حجت‌الاسلام دکتر سالاری فر، استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، جناب آقای دکتر کافی، دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، و آقای محمد زارعی از گروه خانواده پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به ارائه مطالب خود پرداختند. محورهای اصلی این میز، شامل موضوعاتی همچون، مفهوم عفاف در علوم اجتماعی، مفهوم عفاف در روانشناسی، و مفهوم عفاف در علوم تربیتی بود.

بخش اختتامیه همایش، نیز در پایان برنامه همایش با موضوع «الگوی مفهومی عفاف» با ارائه حجت الاسلام دکتر پسندیده، رئیس پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی پژوهشگاه قرآن و حدیث و حجت الاسلام دکتر عباسی، استادیار پژوهشگاه قرآن و حدیث برگزار شد. موضوعات سخنرانی در بخشِ اختتامیه همایش، اختصاص به «مدل اسلامی خویشتن داری جنسی» و «تبیین مدل مفهومی عفاف» بود.

لازم به ذکر است همایش ملی الگوی مفهومیِ عفاف جنسی از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم و با همکاری پژوهشگاه قرآن و حدیث و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مرکز علمی در تاریخ ۲۹ و ۳۰ آبان ۹۸ به مدت ۲ روز در تهران و قم برگزار شد.