تاريخ انتشار: شنبه 1398/9/2
کد خبر: 69226

رونمایی کتاب موسوعه الاحادیث الفقهیه عند المذاهب الاسلامیه در کنفرانس وحدت اسلامی

کتاب موسوعه الاحادیث الفقهیه عند المذاهب الاسلامیه از آثار پژوهشگاه قرآن و حدیث در سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، حجت الاسلام سید محمد حسن حکیم دبیر گروه فقه حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث با اشاره به جایگاه سنت در کنار قرآن در شریعت و احکام به عنوان مصادر مورد اتفاق جمیع مسلمین افزود: سنت نبی مکرم و اثبات راه‌های صحیح رسیدن به آن همواره موضوع پژوهش و نگارش‌های دانشی در تمامی مذاهب اسلامی بوده و هست، اما این تلاش‌ها معمولا در هر مذهب مبتنی بر مبانی خود و با اتکای به رجال مورد وثوق و معترف در مذهب و از راه‌های شناخته شده در مذهب و منابع درون مذهبی صورت پذیرفته است.
وی ادامه داد: همین تلاش هاست که پایداری سنت را تا به امروز رقم زده و ما در مقام تنقیص این تلاش‌ها نیستیم بلکه در موسوعه احادیث فقهیه نگاه جامع در بهره گیری از داشته‌های تمام مذاهب را مبتنی بر همین تلاش‌ها و با اتکای جدی بدان‌ها پی ریخته ایم.

حجت الاسلام حکیم درباره ویژگی‌های این جمع نگاری گفت: افزایش گستره و فراوانی متون گزارشگر سنت، تبیین فضای صدور روایات با التفات به تناظر متون که فهم لایه‌های عمیق تری از سنت را تمهید می‌کند، نمایاندن حجم عظیم اشتراک گزارش‌ها که با التفات به تفاوت‌های مذاهب در منابع و مبانی و حساسیت‌های مذهبی ما را به مسلمات سنت رهنمون می‌شود و شبهات مسترقین را دفع می‌کند، ایجاد عرصه و بستر واحد که هم اندیشی فقیهان را تسهیل نموده و تأثیر جدی در نزدیک‌تر شدن افق‌های اندیشه‌ای و عملی دارد.

گفتنی است این اثر حاصل تلاش گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث است که از مجموعه آن کتاب الطهاره در ۳ مجلد تاکنون توسط شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت به چاپ رسیده است. این کتاب در مراسم افتتاحیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی که در تاریخ ۲۴ آبان در تهران برگزار شد، رونمایی شد