««« مطالعه کتاب »»»
نام منبع : جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت (میانه مدرسه کوفه و مدرسه بغداد)
پدید آورنده :
سایر پدیدآورندگان : -
تعداد جلد : 1
ناشر : انتشارات دارالحدیث
محل نشر : قم
تاریخ انتشار : 1398
نوبت چاپ : اول

کتاب جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت منتشر شد

کتاب "جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت(میانه مدرسه کوفه و مدرسه بغداد)" تألیف حجت الاسلام دکتر سیداکبر موسوی تنیانی، به زبان فارسی از سوی پژوهشگاه قرآن و حدیث منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، یکی از مهمترین دوران های تاریخ تفکر امامیه، بازه زمانی میانه مدرسه فکری کوفه و مدرسه فکری بغداد است. پس از آنکه مدرسه فکری کوفه بر اثر فشارهای سیاسی و نیز برخی از عوامل درونی، به افول گرایید میراث فکری آن مدرسه به مراکز امامی نیشینی چون بغداد، بصره، خراسان و ماوراء النهر انتقال یافت. از اینرو جریان های فکری موجود در کوفه نیز با فراز و نشیب هایی در آن نواحی ادامه حیات دادند. در کنار این جریان های اصیل کوفی، از اواسط سده سوم هجری جریان های جدیدی نیز در امامیه پدیدار شدند این جریان های نوظهور با بهره گیری از میراث کلامی پیشین و نیز تعامل با سایر گروه های فکری به ارائه نظام های جدید کلامی پرداختند.

این پژوهش به بررسی و تبیین چگونگی امتداد جریان‌های مدرسه کوفه و همچنین نحوه شکل‌‌گیری جریان‌های نوظهور و در نهایت ارتباطات و تعاملات این جریان‌‌ها با یکدیگر، در سه حوزه اصلی بغداد، بصره و خراسان - ماوراء النهر تا دوره شکل‌‌گیری کلام امامیه (حدود ۳۶۰ق) در مدرسه بغداد با محوریت شیخ مفید می پردازد.

همچنین در این پژوهش تنها به جریان‌های فکری امامیه اشاره شده است و از جریان‌شناسی فرقه‌های شیعی دیگر همچون کیسانیه، زیدیه و اسماعیلیه پرهیز شده است. البته در برخی موارد، از تعامل‌های برخی فرقه‌های شیعی مانند واقفیه که با امامیه اشتراک نظر فراوان و میراث مشترک داشته‌‌اند، در حد محدود سخن به میان آمده است.

 با توجه به این رویکرد، پژوهش حاضر در سه فصل سامان یافته است که به قرار ذیل می باشد:

پیش‌گفتار

فصل اول: جریان‌شناسی فکری امامیه در بغداد

فصل دوم: جریان‌شناسی فکری امامیه در بصره

فصل سوم: جریان‌شناسی فکری امامیه در خراسان و ماوراءالنهر

 

کتاب "جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت(میانه مدرسه کوفه و مدرسه بغداد)" تألیف حجت الاسلام دکتر سیداکبر موسوی تنیانی، از سوی پژوهشکده کلام اهل بیت علیهم السلام، به زبان فارسی، در قطع رقعی، در ۴۷۸ صفحه به نگارش درآمده است و در سال ۱۳۹۸ با همکاری انتشارات دارالحدیث منتشر شده است.