تاريخ انتشار: شنبه 1396/9/25
کد خبر: 61961

حجت الاسلام برنجکار: دارالحدیث درصدد ایجاد یک روش جامع در علوم انسانی و اسلامی مبتنی بر قرآن و حدیث است

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث : استنباط معارف کتاب و سنت در علوم مختلف محور تولید محتوا در پژوهشگاه قرآن و حدیث است و آثار روشمند جدید در علوم اسلامی مبتنی بر قرآن و حدیث در مؤسسه دارالحدیث در حال شکل گیری است و بخشی از این فعالیت ها در زمینه مباحث روشی و بخش دیگر پاسخ به شبهات است.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، حجت الاسلام و المسلمین دکتر برنجکار در مراسم پنجمین جشنواره پژوهشی پژوهشگاه قرآن و حدیث گفت: پایه علوم اسلامی قرآن و حدیث است و حدیث رکنی از ارکان دین است و تنها مؤسسه پژوهشی تخصصی مستقل در این زمینه مؤسسه دارالحدیث است که نیاز است حمایت و پشتیبانی شود.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث افزود: پژوهشگاه از سال ۷۴ فعالیت خود را هم زمان با تاسیس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث آغاز کرد و به شکل رسمی از سال ۹۱ مجوز تاسیس پژوهشگاه قرآن و حدیث صادر شد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره پژوهشی تصریح کرد: هدف از برگزاری جشنواره پژوهشی در هفته پژوهش، تجلیل از همه  پژوهشگران به صورت عام و پژوهشگران برتر هر پژوهشکده بصورت خاص است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر برنجکار اظهار کرد: پژوهشگاه قرآن و حدیث از چهار  پژوهشکده  و ۱۲ گروه پژوهشی تشکیل شده است که حاصل تلاش پژوهشگران در قالب بیش از۳۰ عنوان کتاب در سال جاری منتشر شده است.

وی به معرفی پژوهشکده های پژوهشگاه قرآن و حدیث پرداخت و گفت: پژوهشکده علوم و معارف حدیث در سال جاری  پنج عنوان کتاب در هفت جلد منتشر کرده است، از جمله مدارک فقه اهل السنه، فرهنگ نامه اعتکاف، حکمت نامه فاطمی و ... و پنج عنوان کتاب نیز در آستانه نشر دارد . بیست و دوعنوان کتاب نیز در مرحله آماده سازی است و ۱۶ پروژه در حال پژوهش همچنین دو شماره فصل نامه علوم حدیث منتشر شده است.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث افزود: نتیجه پژوهش های پژوهشکده کلام اهل بیت علیهم السلام در سال جاری ۷ عنوان کتاب بوده  و ۹ عنوان نیز در حال انتشار است و۱۵ طرح پژوهشی در حال کار است.

دکتر برنجکار گزارشی از فعالیت های پژوهشکده اخلاق و روانشناسی اسلامی در سال جاری ارائه کرد و گفت:  ۶ عنوان کتاب نتیجه فعالیت این پژوهشکده در سال جاری منتشر شده و دو شماره نشریه روانشناسی اسلامی و نشریه اخلاق پژوهشی نیز منتشر شده است. همچنین  ۳۹ عنوان پژوهش در سه محور روانشناسی ، اخلاق کاربردی و اخلاق نظری، در حال انجام است.

وی در خصوص فعالیت های پژوهشکده تفسیر اهل بیت علیهم السلام گفت: کار اصلی این پژوهشکده طرح تفسیر اهل بیت علیهم السلام است که در بخش سوره حمد در حال آماده سازی است، و کتاب هایی ازجمله «درآمدی بر زبان شناسی قرآن و تورات»، «ایمان در قرآن»، «قرآن پژوهان امامیه» از سوی این پژوهشکده برای علاه مندان تدوین و منتشر شده است.

در ادامه مراسم پنجمین جشنواره پژوهشی پژوهشگاه قران و حدیث که پیش از ظهر روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه در تالار علامه مجلسی مؤسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث با حضور مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت‌الله محمدی ری‌شهری و جمعی از شخصیت‌های حوزوی برگزار و در حاشیه این مراسم از برترین‌های پژوهشگاه قرآن و حدیث تجلیل شد.