تاريخ انتشار: دوشنبه 1396/8/8
کد خبر: 61348

نشست "بایسته های تدوين نظام اخلاقي اسلام درباره فضاي مجازي" برگزار شد

نشست «بایسته های تدوين نظام اخلاقي اسلام درباره فضاي مجازي» چهارشنبه 3 آبان ماه به همت گروه اخلاق كاربردی پژوهشكده اخلاق و روانشناسي اسلامي، در پژوهشگاه قرآن و حدیث برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، در این نشست كه با موضوع "بایسته های تدوين نظام اخلاقي اسلام درباره فضاي مجازي" برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسينعلي رحمتي، عضو هيأت علمي گروه اخلاق كاربردی گفت: اگر هدف نهایی تاملات و تحقیقات در باب اخلاق فناوری اطلاعات (اخفا) را کمک به اخلاقی تر شدن رفتار مرتبطان با فضای مجازی بدانیم، با توجه به مباحث مطرح شده در اخلاق اسلامی و با توجه به جایگاه فرادستی اخلاق در اسلام می توانیم مدعی شویم که امکان بهره گیری از اخلاق اسلامی برای وصول به هدف ذکر شده وجود دارد.

ایشان افزود: مسئله این است که چون  فضای مجازی جزو "موضوعات مستحدثه اخلاقی" و فاقد سیر و سامانه ای مشخص در متون دینی است، آن دسته از عناصر و مباحث مطرح در منابع دینی که برای اخفا کاربرد دارد آن گونه که باید استخراج و سامان دهی نشده است.

عضو هيأت علمي پژوهشگاه قرآن و حدیث تصریح کرد: یکی از کارهای ضروری در این زمینه، تدوين نظام‌واره اخلاقي درباره فاوا بر اساس آموزه هاي اخلاقی اسلام است، به گونه ای که بتوان مهم ترين مباحث و موضوعات اخلاقی مربوط به آن را در این ساختار جایابی، و ارتباط سازمان مند آنها را با یکدیگر روشن کرد. همچنین کلیات مربوط به تدوین چنيین نظامي بحث و بررسی شود.

در ادامه این نشست مطالبی با عنوان؛ مفهوم شناسی اصطلاحات کلیدی؛ تعریف نظام اخفای اسلامی (Islamic IT Ethics System)؛ ضرورت ها و کاربردهای تدوین این نظام؛ مزایا و ويژگي هاي نظام اخفای اسلامی؛ پيش‌فرض هاي تدوين نظام؛ چالش هاي فرارو؛ مباني اخفا از دیدگاه اسلام و اهداف رفتارهای اخلاقی در فضای مجازی طرح گردید و مقرر شد این موضوعات تا پايان سال ۹۶ در جلسات منظم به صورت يك هفته در ميان برگزار شود.